През периода 2005 – 2008г. Фондация „Тракия” подпомогна подготовката и изпълнението на Европейския проект „Великолепието на Армира” на община Ивайловград. Проектът е по програма ФАР, трансгранично сътрудничество България – Гърция. По този проект Фондацията е партньор на общините Ивайловград и Кипринос, Гърция. Подготовката на проекта е финансирана изцяло от Фондация „Тракия”, както и командировъчните на екипа от специалисти от София и други места извън община Ивайловград по време на цялосната реализация на проекта.
\r\n\r\n\r\n
\r\nЦелта на проекта е известният археологически обект – антична вила „Армира” и „Голямата могила” от нейния фамилен некропол да бъдат подготвени за туристическо посещение. Осъществена е реставрация и анастилоза (връщане на оригиналните им места) на мраморите от колонадата около басейна в северозападната част на вътрешния двор, както и част от стенната облицовка от мрамори в перистила. Това става възможно, тъй като при разкопките са намерени огромни количества от оригинални мраморни елементи от архитектурната декорация. Но преди да започне работата по тази дейност е извършена пълна инвентаризация на мраморите. Известно е, че през 90 –те години на миналия век антична вила „Армира” на няколко пъти е обект на големи кражби на древни паметници. С помощта на НСБОП много от тези паметници са открити и върнати. Така, в края на проекта антична вила „Армира” придоби вид достоен за заглавието на проекта „Великолепието на Армира”.
\r\n\r\n\r\n
\r\nОсвен мраморната декорация консервация и реставрация е направена и на много от мозайките, които са положени в помещенията, за които са били подготвени някога. За първи път след откриването им през 1964 г. тези антични паметници бяха показани на посетителите. Западно от централната сграда са проведени и разкопки във втория жилищен ансамбъл на вилата. Той е бил обитаван от хората, които са работили във вилата.
\r\n
Вторият подобект „Голямата могила” от фамилния некропол на вила „Армира”, при с. Свирачи е допроучен в рамките на настоящия проект. Установени са датировките на нейното насипване, периоди на използуване, както и драматичното й разрушаване. Последното е предизвикано от силно земетресение в края на римската епоха. По проекта е възстановен могилният насип , за да не се нарушава ландшафта в района, както и с цел да се запази уникалната каменна конструкция, която опасва долна част на могилата.
\r\n\r\n\r\n
\r\nВъв връзка с проект „Великолепието на Армира” са публикувани брошура за древните паметници, както и карта за културно-историческите и природни забележителности в региона на Ивайловград.