В събота, 26 март 2011 г. проф. Иван Маразов изнесе тричасова лекция в изложбата „Тракия и древният свят – Колекция Васил Божков”. Присъстваха над 50 студенти по специалностите история на културата и изкуствознание от Нов български университет и Национална акадамия за изящни изкуства.
\r\n\r\n\r\n
\r\nТемата на лекцията беше „Тракия между мита и реалността”. Бяха разгледани различните предметни форми в древната торевтика, проблематиката на културните взаимодействия, както и тракийският прочит на гръцките митове. Изясниха се функционирането на скъпоценния предмет в архаичната култура като социален знак, бяха разтълкувани изображенията по съдове и апликации, разкрит беше смисълът на появата на сюжети като „Отвличането на Елена” и „Убиването на Орфей от тракийските жени”.
\r\n\r\n\r\n
\r\nЦелта на лекцията беше не само запознаването с неизвестни досега паметници на античното изкуство, но и логиката на експозицията. Лекциите в музеи и изложбени зали са присъща за практиката на обучение по история на културата в НБУ, което много държи на прякото общуване с оригинала. Естествено към лекцията се присъединиха и много посетители, както и екскурзоводи от НИМ. Може би музеят трябва да помисли за организирането на серия публични лекции, които да помогнат на любителите на древността по-дълбоко да разберат паметниците на античната култура.