През 2007 г. Фондация „Тракия” бе основен спонсор на археологическите проучвания на застрашени от иманярско разрушаване тракийски могилни некрополи в Сливенския регион. По този проект фондацията си партнира с община Сливен и Регионалния исторически музей в гр. Сливен. Те се провеждат под научното ръководство на доц. д-р Георги Китов от НАИМ – БАН.
\r\n
\r\n
През 2007 г. в територията на селата Тополчане и Калояново в Сливенска община са проучени десет надгробни тракийски могили . Те са както от времето на самостоятелно съществуалото Тракийско царство, така и от периода на римското владичество.
\r\n
\r\n
Една от могилите в наречена на името на г-н Васил Божков – „Божкова могила”. Експедиция ТЕМП наименова могилите на своите спонсори през съответната година и това вече е традиция. В „Божкова могила” е открит интересен по форма подмогилен тракийски храм от IV в. пр. Хр. Този храм както и другите могили , разкопани през 2007 г. са принос в изучаването на древната тракийска култура, религия и изкуство.
\r\n
Най-богати са погребалните дарове в Далакова могила. Там в гроб на тракийски цар са открити златна маска, златен пръстен-печат, с врязани две тракийски имена, две златни фиали, два сребърни ритона с позлата и протомета на кентавър и овен, както и други съдове от различен материал. Намерени са и двата комплекта въоръцение на царя ( нападателно и защитно). Целият комплекс в Далакова могила е датиран в периода 390 – 375 г. пр. Хр.
\r\n
\r\n
\r\n\r\n \r\nВ една от другите могили – наречена „Танева” в горбовете са намерени също значими находки за проучването на тракийската древност. Сред тях особено внимание заслужават трите бронзови пръстена-печати, с врязани изображения на тракийските божества Артемида- Фосфорос и Дионис, както и образ на сфинкс. Освен тях в разглежданата могила е намерен уникален глинен съд – ритон във формата на тяло на петел и с глава на кон. На челото на коня е показан царския тракийски символ – лабрис (двойна брадва). Гробът е датиран в средата на IV в. пр. Хр.
\r\n
Благодарение на осигуреното финансиране е създадена организация за аварийна консервация на терен на много от намерените при разкопките тракийски находки.