Фондация „Тракия” участвува в подготовката, организирането и реализирането на проекта като партньор на община Асеновград. Тя подпомогна проекта и със специалисти.
\r\n
Целта бе цялостно обновяване на постоянната експозиция на Историческия музей в град Асеновград, което не е било извършвано в един много дълъг период.
\r\n
За реализирането на проекта бе изготвена пълна дигитализирана документация на паметниците от Експозицията и музея в електронен формат. Това улесни комуникацията между специалистите; позволи те да работят в по-кратки срокове и по-пълноценно. Цялата документация остана на разположение на Историческия музей като един важен модерен продукт за работа и изследване.
\r\n
Асеновград се гордее с богато културно-историческо наследство, което датира от ранния неолит ( VI хил. Пр. Хр.) и до днес. Тук е входът на най-удобния проход през Родопите, който свързва Тракия с Беломорието. Тук в сакрално единство са събрани много история, останки от древни култури и забележителни природни дадености. Всичко това бе основание екипът да се концентрира върху едно модерно и в същото време разбираемо за всеки посетител представяне на паменциците от различни епохи в Асеновградска община. Особени акценти на експозицията бяха праисторическия култов комплекс при с. Долнослав, тракийското светилище „ Баланташ”, както и „Родопската света гора” , т.е. множеството църкви и манастири, които са били изградени като свещен христиански венец около Бачковския манастир и на територията на община Асеновград. Разбира се, регионът се развива през Античността като част от територията на забележителния древен град Филипопол ( днес Пловдив) и от този период датират също важни и интересни паметници.
\r\n
За по-доброто възприемане на хилядолетната история, експозицията бе оформена по нов начин, с много повече светлина в залите. Тя бе обогатена с нови текстове на български и английски език, както и много цветни фотоси от историческите места в община Асеновград.
\r\n
С изпълнението на проекта Историческия музей в Асеновград се превърна в едно по-привлекателно място за посвещение от български и чуждестранни туристи. В музея сега се организират повече временни изложби и се провеждат различни културни мероприятия на общината.