Изложбата „Другият музей“ е първата публична проява на новоучредения през март 2010 г. Съюз на частните колекционери в България, с председател проф. д-р Валери Стефанов. Фондация „Тракия“ участва активно в организирането и експонирането на изложбата. Тя е открита на 07.06.2010 г. в една от най-големите зали на Националната галерия за чуждестранно изкуство в София и се превръща в събитие без аналог в досегашната изложбена и музейна практика у нас. Експозицията е неповторима по своето съдържание и разнообразие. Уникалните произведения и предмети на изкуството, собственост на български частни сбирки, са групирани в разделите: археология, изобразително изкуство, нумизматика, фалеристика, филателистика, оръжия и аксесоари към тях, етнография. Експонатите показват специфичните интереси на частните колекционери към разнообразни художествени и исторически ценности. Много от експонатите се показват в изложбата за първи път.
\r\n\r\n\r\n
\r\nКолекция Васил Божков и Фондацията участват в изложбата с два антични паметника и картина. Това са един сребърен ритон, с протоме на кон. Съдът е с прекрасни пропорции, фини канелюри и е пример за изящното изкуство в древна Тракия през IV в. пр. Хр. Другият паметник е забележителният мраморен бюст на император Траян Деций ( 249 – 251). Показана е и картината „Голо тяло“, дипломна работа на проф. Илия Петров.
\r\n
Изложбата открехва завесата за това, какво се съхранява от частните колекционери, по неоспорим начин показва каква грижа е полагана от тях за художествените и други произведения. Главните куратори на експозицията са акад. Светлин Русев и проф. дин Иван Маразов.
\r\n
„Другият музей“ иска да докаже, че миналото не е „чужда страна“. Той представя колекционерите като хора, които правят страната на миналото по-близка и разбираема. „Другият музей“ е разнообразният музей. В него са събрани няколко основни посоки на колекционерското усърдие – археология и нумизматика, изобразително изкуство и скулптура, филателия, оръжия, ордени и медали, етнография. Изложбата „Другият музей“ е организирана с цел да разкрие една малка част от богатствата, съхранявани в частните колекции. „Другият музей“ е най-доброто доказателство, че културното наследство на България има добър стопанин в лицето на гражданското общество. „Другият музей“ e израз на дълбокото убеждение, че духовното богатство, опазено в частните колекции, трябва да бъде споделяно, а не укривано. Само така то може да стане истински гарант за духовността на нацията.
\r\n
Тази изложба е една от най-посещаваните временни изложби в столицата през 2010 г.